izmir escort bayan

SALPA
5.0/5 rating 2 votes

SALPA

"Özgürlük Arayışını İnatla Sürdüren Bir Delikanlı"

Direklerarası Seyirci Jürisinin ödülünü alan, Yılmaz Güney'in Özgürlük Arayışını İnatla Sürdüren Delikanlsı ''SALPA' Seyircisiyle buluşmak için Türkiye turnesi devam ediyor.


Mask-Kara Tiyatrosu, Yılmaz Güney’in özgürlük temasını işlediği "SALPA" ile sezona girdi. Yılmaz Güney’in romanından sahneye taşınan oyun sezonun en iddialı yapımı olarak karşımızda. Nazif Uslu’nun Genel Sanat Yönetmenliğinde, Mask-kara Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı ‘’Salpa’’ adlı oyunu  uyarlayan ve yöneten Halit Karaata.

Oyuncular ise şu isimlerden oluşuyor.
 • Sertaç DEMİR
 • Nurhan USLU
 • Barış MANSUROĞLU
 • Halit KARAATA
 • Bülent ARSLAN
 • Özkan ÇINARLI
 • Bahar ERUYAN
Yapımcılığını Nurhan Uslu-Su Gösteri Sanatları Yay. Org. Hizm. Ltd. Şti’nin üstlendiği oyunun konusu ise şöyledir;
SALPA
Arayışını inatla sürdüren bir delikanlı

Bir  hesaplaşmanın öyküsü olan  ‘Salpa’da, geldiği büyük kentte tutunamayan birinin değişme sancıları öncesindeki hesaplaşma anı, güvensizlik, korku, tedirginlik ağındaki yaşamında onu sürükleyen bir sorgulayışa, arayışa iter. Sınıfsal, toplumsal bilincin uyanışıyla, özgür olabilme bilincinin oluşumu da işte bu aşamadan sonra oluşur.

Bir yanda, dünyaya gözünü açtığı andan bu yana algıladığı, öğrendiği, öğrettikleri, edindiği kişisel, toplumsal alışkanlıklar pislikler, inançlar... tavır  davranış, konuşma biçimi, düşünce biçim haline gelmiştir.

Üzülmeden sinmeye... ürkekliğe... ürkeklikten ataklığa dek, bin bir kılığa giren korkuları, saygı, sevgi, iyilik, kötülük, mertlik, dürüstlük, gelenek, görenek, töre, gizli açık bir yığın güç... kurum... kişiliğinin dokusunu oluşturan bir yığın renk, olay, ses... Öte yanda, taa çocukluğundan bu yana, bu ana biriken toplumsallığın zorunlu ürününe tepki... Bilinç içinde oluşan karşı bilinci... gelişen, artık karşı konulamayan, kendi sınırlarını zorlayan, sınırlarıyla uzlaşamayan insanca yaşama mayası... Karşı bilinç ve onun payına düşen bilinç altı, sağlıklı bedensel tepki... Salpa, sağduyusuyla da, gelişen bu zorunlu  koşulları yaşayan bir genç.

Yılmaz Güney'in "Selimiye Üçlüsü" olarak adlandırılan "Sanık" ve "Hücrem" romanlarıyla birlikte "Salpa" da 1971-1973 tarihleri arasında yazılıp 1975'te art arda yayımlanmıştır. Yılmaz Güney'in deyişiyle; Salpa'nın kahramanı Mehmet Salpa, hayatın daraldığını hissedip taşradan İstanbul'a kaçan, umduğunu bulamayan, yoksulluğunu anlamlandıramayan; ama arayışını inatla sürdüren bir delikanlı
SALPA’YI SİZDE İZLEMEK İSTİYORSANIZ BİZE ULAŞIN

Su Gösteri Sanatları Sahnesi

 • İskender paşa mah. Vezir Çeşmesi Sk. No:3/A- Fatih/ İstanbul
  (Pertevniyal lisesi arkası)
 • 0212-621 81 87
 • www.maskkara.com